Wynajem sprężarek - opłaca się?

Udostępnij

Wiele gałęzi przemysłu korzysta z wynajmu sprężarek. Wypożyczenie sprężarki lub zestawu może być zorganizowane wraz z odpowiednim systemem uzdatniania sprężonego powietrza. Warto przeanalizować możliwość wynajmu sprężarki i ustalić, które rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne pod względem logistycznym, finansowym i innymi aspektami. Wypożyczalnia może pomóc zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Sprzęt do wynajmu sprężarek

Wiele firm wynajmujących sprężarki oferuje zarówno sprężarki mobilne, które można łatwo przemieszczać, jak i sprężarki o dużej wydajności do zastosowań przemysłowych. Wypożyczalnie najbardziej zainteresowane są sprężarkami tłokowymi i śrubowymi, które działają na 230V lub 400V. Parki maszynowe to większe wypożyczalnie. Znajdują się w nich nie tylko podstawowe sprężarki, ale również takie elementy jak chłodnice końcowe, osuszacze i filtry, separatory kondensatu oraz kompletne systemy uzdatniania sprężonego powietrza.

Sprężarki śrubowe ABAC

Największe i najdroższe sprężarki, takie jak sprężarki łopatkowe i śrubowe, można wynająć tylko w większych, lepiej wyposażonych parkach maszyn. Ich wynajem może być trudny, a nawet niemożliwy dla osób prywatnych. Trudny może być również wynajem maszyn specjalistycznych (np. dla przemysłu farmaceutycznego czy spożywczego). W praktyce jednak nie wszystkie wypożyczalnie dysponują odpowiednim sprzętem, aby sprostać wszystkim wymaganiom inwestora.

Wypożyczalnia sprężarek ma wiele zalet

Wypożyczanie sprzętu niesie ze sobą wiele korzyści. Najważniejszą korzyścią jest szybki czas realizacji zamówienia. Zarówno sprężarki śrubowe, jak i sprężarki tłokowe można wynająć na miejscu. Jest to świetny sposób na zaoszczędzenie czasu i skrócenie czasu podróży. Wypożyczenie jest świetną opcją, ponieważ nie musimy wnosić dużego wkładu finansowego. Nowe kompresory mogą być drogie. Niewielki procent ceny zakupu sprzętu można pokryć wynajmując sprzęt na kilka dni. Dotyczy to zwłaszcza maszyn, których zakup jest kosztowny. Profesjonalne kompresory mogą kosztować dziesiątki tysięcy złotych. Wiele firm może mieć trudności z wygospodarowaniem budżetu na kilka kompresorów.

Wypożyczalnia sprężarek ma niższy wskaźnik awaryjności. Większe firmy wynajmujące regularnie wymieniają sprzęt i dbają o jego stan techniczny. Wypożyczalnia zapewnia również usługi serwisowe sprężarek, dzięki czemu inwestor nie musi się martwić o ewentualne awarie. Maszyny są w pełni ubezpieczone, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla wypożyczalni, jak i dla inwestora.

Wynajem sprzętu budowlanego usprawnia również logistykę. Dotyczy to zwłaszcza większych maszyn, które w innym przypadku byłyby trudne do przetransportowania. Klienci, tacy jak dmuchawy światłowodowe i piaskarki, pracują w całym kraju przy różnych zadaniach. Musieliby oni transportować większe urządzenia, co może być kosztowne i czasochłonne. Wynajem jest dobrą opcją dla krótkoterminowych prac.

Wynajem sprzętu to świetny sposób na przetestowanie sprężarki przed jej zakupem. Pomoże to wybrać odpowiednią sprężarkę dla siebie. Wiele firm oferuje usługi wynajmu w celu przetestowania sprężarki. W przypadku zakupu sprężarki otrzymasz zniżkę na koszt wynajmu.

Jest to świetna opcja w przypadku działalności sezonowej. Jeśli Twoja firma wymaga dużych ilości sprężonego powietrza przez określony czas w roku, ale nie chcesz kupować sprężarki na ten okres, wynajem jest najlepszym rozwiązaniem.

Wynajem może pomóc w obniżeniu struktury kosztów firmy. Sprężarka może być znaczącą jednorazową inwestycją. Wynajem jest tańszy niż zakup i jest wliczony w miesięczne koszty operacyjne. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wielu użytkowników. Leasing, który jest również popularnym sposobem finansowania zakupu sprężarki, oferuje podobne korzyści.

Jeśli główna sprężarka w Twojej firmie ulegnie awarii i nie masz funduszy na jej naprawę, wynajem sprężarki może być świetnym rozwiązaniem. Dobrym pomysłem jest uzyskanie danych kontaktowych firmy, która wynajmuje sprężarki. Mogą oni dostarczyć sprężarkę w potrzebne miejsce w najkrótszym możliwym czasie.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy sprężarek do wynajęcia?

Na polskim rynku istnieje wiele firm, które zajmują się wynajmem kompresorów. Porównując oferty, warto zwrócić uwagę na to, że cena wynajmu za dobę dla danego modelu nie może być jedynym czynnikiem. Istnieje wiele innych czynników, które mogą mieć wpływ na jakość i koszt usługi.