Jaka sprężarka jest najlepsza do klucza pneumatycznego?

Udostępnij

Ważne jest, aby znaleźć najlepszą sprężarkę do klucza pneumatycznego. Klucz pneumatyczny to bardzo przydatne narzędzie pneumatyczne, które może być używane zarówno w garażu, jak i w warsztacie. Klucz pneumatyczny jest bardzo przydatnym narzędziem w warsztacie i garażu. Możesz dowiedzieć się więcej o narzędziach pneumatycznych w tym artykule: Dlaczego warto używać przyrządów pneumatycznych?

Istnieje wiele rodzajów kluczy pneumatycznych. Pisaliśmy o nich w osobnym artykule: Rodzaje kluczy pneumatycznych.

W tym artykule omówimy, jaka sprężarka jest najlepsza dla klucza pneumatycznego. Przyjrzymy się sprężarkom tłokowym. Klucz pneumatyczny może być zasilany przez sprężarkę śrubową tylko w dużych zakładach przemysłowych lub warsztatach samochodowych.

Jakimi parametrami powinna charakteryzować się sprężarka do klucza pneumatycznego?

Sprężone powietrze jest niezbędne do zasilania kluczy udarowych (lub, jeśli masz większy warsztat, wszystkich kluczy udarowych). Zasilanie sprężonym powietrzem klucza pneumatycznego musi spełniać trzy parametry: ciśnienie robocze i wydajność.

Ciśnienie robocze
Minimalne ciśnienie, jakie sprężarka może wytworzyć podczas pracy, to jej ciśnienie robocze. Sprężarka tłokowa o ciśnieniu roboczym 6 barów i ciśnieniu maksymalnym 8 barów będzie pracowała tak, że napompuje zbiornik do ciśnienia 8 barów. Gdy ciśnienie spadnie poniżej 6, włączy się ponownie, aby napompować zbiornik do 8.

Kompresor o wyższym ciśnieniu maksymalnym (10-13 lub 15 barów) będzie miał wyższe ciśnienie robocze. Zakres roboczy można zmniejszyć poprzez przekręcenie wyłącznika ciśnieniowego na każdej sprężarce. Sprężarka może pompować powietrze do wysokości np. 8 barów, a włączyć się ponownie przy ciśnieniu 7. Ciśnienie robocze sprężarki powinno być wyższe niż minimalne ciśnienie wymagane przez klucz pneumatyczny. Aby zapewnić stałe ciśnienie w narzędziach, należy zainstalować regulator na wyjściu kompresora lub przed kluczem.

Wydajność
Co się stanie, jeżeli nasza sprężarka nie będzie w stanie dostarczyć wystarczającej ilości powietrza do naszego klucza pneumatycznego? Narzędzie traci moc, a ciśnienie spada. Twoja sprężarka do kluczy pneumatycznych musi mieć odpowiednią wydajność. Oznacza to, że musi wytwarzać odpowiednią ilość i ciśnienie sprężonego powietrza przez odpowiedni czas (zwykle wyrażone w litrach na minutę).

Jak dobrać wydajność sprężarki do zasilania klucza pneumatycznego. To proste. Dowiedz się, jakie jest zapotrzebowanie Twojego narzędzia lub całkowite zapotrzebowanie wszystkich narzędzi, których będziesz używał jednocześnie. Pamiętaj, że nie będziesz długo trzymał spustu klucza.

Klasyfikacja czystości sprężonego powietrza

Ten artykuł dostarczy więcej informacji na temat klas czystości sprężonego powietrza.

Zarówno sprężarki bezolejowe, jak i olejowe, niezależnie od typu, dostarczają sprężone powietrze z pewnym poziomem zanieczyszczeń. Do tego celu potrzebny jest odpowiedni rodzaj filtracji sprężonego powietrza. Najprostszy filtr, filtr-reduktor i naolejacz są wymagane do prawidłowego działania klucza pneumatycznego. Jeśli używasz tylko klucza, idealnym rozwiązaniem będzie stacja przygotowania powietrza. Więcej o stacjach przygotowania powietrza można przeczytać w tym artykule: ....

Podsumowanie

Kompresor do klucza pneumatycznego powinien być w stanie wyprodukować 300l - 400l na minutę. Zbiornik o pojemności 100-150 litrów to idealny rozmiar dla takiej sprężarki. Zalecane jest minimalne ciśnienie robocze 6 bar, ale im wyższe tym lepiej. Należy pamiętać o odpowiednim filtrowaniu sprężonego powietrza (więcej informacji w artykule: Jaki filtr wybrać do kompresora).