Jakie narzędzia pneumatyczne wybrać?

Udostępnij

Ważne jest, aby pamiętać, że kompresor jest źródłem sprężonego powietrza (sprężonego powietrza) przy zakupie kompresora do garażu. Do korzystania ze sprężonego powietrza potrzebne będą odpowiednie narzędzia, węże i złączki.
Co Cię pasjonuje?
Zanim kupisz akcesoria lub kompresor, musisz odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: Do czego będę wykorzystywał sprężoną wodę? Możliwości jest wiele: przedmuchiwanie, zasilanie narzędzi, tynkowanie i malowanie, a także napędzanie maszyn. Po podjęciu decyzji, co chcesz robić, możesz określić początkowe zapotrzebowanie na powietrze i jego jakość. Mając te informacje, można wybrać sprężarkę, system uzdatniania powietrza i wymagane akcesoria.

Podstawy akcesoriów:

Bez względu na to, do jakich celów używasz sprężonego powietrza, istnieją pewne akcesoria, które muszą być dołączone. Poniżej znajduje się lista niezbędnych akcesoriów dla użytkowników sprężonego powietrza:

Separator cyklonowy i filtr sprężonego powietrza - odpowiedni dobór zapewni pozbycie się wszelkich cząstek wody, oleju i ciał stałych. Odpowiednią jakość sprężonego powietrza możemy uzyskać na podstawie ich konstrukcji i zastosowania wkładów filtracyjnych.

Osuszacz sprężonego powietrza nie jest dokładnie tym samym co filtr. Jest to urządzenie, które osusza sprężone powietrze z wszelkiej wilgoci. Wyróżniamy m.in. osuszacze chłodnicze, osuszacze adsorpcyjne, osuszacze membranowe.

Filtr-reduktor, znany również jako stacja przygotowania powietrza, jest urządzeniem łączącym w sobie separator cyklonowy i filtr, reduktor ciśnienia, odolejacz i regulator ciśnienia. Jeśli masz minimalną instalację sprężonego powietrza, może być zainstalowany na wylocie sprężarki.

Szybkozłącza bezpieczne PressMann PREVOS1 i PREVOS2 to profesjonalne szybkozłącza, które nie przeciekają przy rozłączaniu. Posiadają one również 3-letnią gwarancję na szczelność. Jest to ważna kwestia bezpieczeństwa zarówno dla tych, którzy znają się na sprężonym powietrzu, jak i dla laików. Głównymi zaletami sprężonego powietrza jest ich trwałość, szczelność oraz ergonomia.

Wąż prosty lub spiralny z szybkozłączkami można podłączyć bezpośrednio do sprężarki, jak również w miejscu użytkowania. Za pomocą automatycznego bębna można podłączyć wąż do bębna na wąż. Bez węża nie można używać żadnych narzędzi.

Pistolet do przedmuchiwania - podstawowe urządzenie na sprężone powietrze, które może być używane do utrzymania porządku w garażu lub warsztacie oraz czyszczenia laptopa. Powinieneś zastanowić się, do jakich celów zamierzasz używać swojego pistoletu do przedmuchiwania. Dzięki modelom z bardzo długimi dyszami można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Można również znaleźć modele z regulowanym natężeniem przepływu lub gumową końcówką, która zapobiega uszkodzeniu dmuchanego przedmiotu. Zalecane są pistolety bezpieczeństwa z dyszami OSHA, ponieważ mają one większą siłę wydmuchu i są bezpieczniejsze od standardowych. Nie ma możliwości zranienia skóry nawet po przyłożeniu do niej pistoletu.

Pistolet do malowania - pistolet do malowania. Pozwala szybko i równomiernie pomalować różne elementy. Może być używany zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. To, jaki pistolet lakierniczy wybierzesz, będzie zależało od jego przeznaczenia i sprzętu, jakim dysponujesz.

Oto rodzaje pistoletów lakierniczych, które możemy wyróżnić:

Pistolet malarski HP (High Pressure) jest najstarszą ze wszystkich technologii malowania ciśnieniowego. Mały otwór jest używany do rozpylania niewielkiej ilości farby pod wysokim ciśnieniem, tak zwanej "miotły". Jedną z wad pistoletów HP jest duże rozpylenie lakieru, co powoduje znaczne straty.

Pistolet natryskowy HVLP (High Volume Low Pressure) - dysza posiada więcej otworów, dzięki czemu ciśnienie spada, ale ilość emitowanej farby wzrasta. Zaletą pistoletów HVLP jest oszczędność farby, ale wymagają mocniejszego kompresora.

Niskoobjętościowy niskociśnieniowy (LVLP) pistolet lakierniczy - Pistolet ten łączy w sobie najlepsze cechy pistoletów HP i HVLP. Pracują one przy niskim ciśnieniu i wymagają niskiego zużycia sprężonego powietrza. Zapewnia to niskie straty farby. Pistolet lakierniczy LVLP, najnowocześniejsze narzędzie dla lakiernika, jest najlepszy.

Pistolet do pompowania - za pomocą tego pistoletu można napompować koła samochodu, a także roweru czy taczki. Na rynku jest wiele amatorskich pistoletów do pompowania, ale nie posiadają one atestu ciśnieniomierza. Utrudnia to korzystanie z nich np. do użytku prywatnego, jednak mogą być używane na stacjach diagnostycznych. Dostępne są ciśnieniomierze analogowe i elektroniczne.

Warto zainteresować się instalacją sprężonego powietrza. Nie jest ona trudna. Do jej wykonania można wykorzystać nawet wysokiej jakości wąż ciśnieniowy. Nie trzeba przenosić kompresora do miejsc, gdzie potrzebne jest sprężone powietrze, ale w łatwy i wygodny sposób doprowadzić je do punktów poboru. Warto przenieść kompresor do innego pomieszczenia niż to, w którym się pracuje. Jest to ekonomiczny sposób na utrzymanie czystości w garażu lub warsztacie.