Pneumatyka w warsztacie - jak działa i zalecane narzędzia

Udostępnij

Zestaw narzędzi, które można wykorzystać do naprawy różnego rodzaju maszyn, powinien znaleźć się w Twoim profesjonalnym warsztacie mechanicznym. Oprócz dobrze znanych akcesoriów, takich jak śrubokręt czy młotek, kluczową grupę narzędzi stanowi również pneumatyka. Czym charakteryzuje się i jakie zastosowanie w warsztacie ma tzw. pneumatyka? Jakie narzędzia wchodzą w jej skład? Jakie narzędzia wchodzą w skład zestawu?

Symbole pneumatyki

Zarówno pneumatyka warsztatowa jak i przemysłowa posiada system, który pozwala na dobór i zastosowanie konkretnych narzędzi. Najprostszy podział wymaga wyodrębnienia kilku grup.

  • Symbole podstawowe (np. elementy mechaniczne;
  • Symbole funkcjonalne (np. Kierunek przepływu czynnika pneumatycznego;
  • Grafiki opisujące przewody i złącza (np. odpowietrzniki ciągłe i chwilowe;
  • Zasady działania mechanizmów, urządzeń sterujących (np. urządzenia sterujące napędzane siłą mięśni);
  • Magazynowanie i przetwarzanie energii (np. symbol sprężarki);
  • Źródła energii i inne.

Zalecane narzędzia pneumatyczne

Wieloelementowy zestaw narzędzi pneumatycznych jest niezbędny w dobrze wyposażonym warsztacie. Najczęściej spotykanym narzędziem jest pneumatyczna wiertarka udarowa, która może służyć do wiercenia otworów. Istnieją również różne szlifierki pneumatyczne. Narzędzia te idealnie nadają się do usuwania wierzchniej warstwy drewna i innych twardych materiałów przed ich dokładną obróbką.

Profesjonalna smarownica pneumatyczna pozwala pracownikom Twojego warsztatu na precyzyjne i staranne smarowanie każdej części każdej maszyny. Dzięki temu Państwa narzędzia będą dobrze zakonserwowane i chronione przed dalszym zużyciem.

Należy pamiętać, że każde narzędzie pneumatyczne ma wiele wariantów. Różnią się one wagą, prędkością i konstrukcją, a co za tym idzie - ceną. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, jakie jest przeznaczenie sprzętu.

Jest to bardzo przydatne urządzenie, które okazuje się być kompresorem i kluczem pneumatycznym. Pozwala na odkręcenie każdej uporczywej śruby oraz precyzyjne przykręcenie wielu elementów.

Klucz pneumatyczny może być podłączony do kompresora powietrza, co ułatwia pracę. Trzy najważniejsze elementy każdego kompresora to silnik o dużej mocy, zbiornik do przechowywania sprężonego powietrza oraz gumowy przewód, który transportuje powietrze do dowolnego urządzenia. Warto sprawdzić parametry każdego z elementów, aby dobrać odpowiedni kompresor do swojego klucza pneumatycznego.

Bezpieczeństwo narzędzi pneumatycznych

Wiele osób korzystających z pneumatycznych zestawów narzędzi warsztatowych obawia się o ich konserwację i zabezpieczenie. Obecnie istnieje wiele opcji olejów do narzędzi pneumatycznych. Regularne stosowanie pozwoli utrzymać akcesoria w świetnym stanie przez wiele lat. To sprawia, że są one opłacalną inwestycją.

Podsumowanie

Każdy warsztat naprawczy potrzebuje zestawu profesjonalnych narzędzi pneumatycznych. Wiele codziennych czynności może być ułatwionych dzięki zastosowaniu sprężonego powietrza o znacznie wyższym ciśnieniu.

Szukając najlepszego narzędzia pneumatycznego dopasowanego do swoich potrzeb masz dwie możliwości: albo kupić gotowy zestaw, albo samemu zbudować osprzęt. Warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanych pracowników sklepów branżowych, którzy pomogą dobrać najlepsze narzędzia pneumatyczne do naszych potrzeb.

Odpowiednio przechowywane i konserwowane akcesoria pneumatyczne będą służyć przez wiele lat. Dzięki temu są one bardzo opłacalnym zakupem.