Przydatna wskazówka dla majsterkowiczów: odkręcanie starych śrub

Udostępnij

Czujesz się przygnębiony z powodu zapieczonej śruby? Nie musisz się tym martwić. Jest wiele wyzwań, z którymi możesz sobie poradzić przy odrobinie wiedzy. Ten artykuł pomoże Ci rozwiązać problem z dokręceniem śruby.

Śruba starego typu lub niegodziwość w rzeczach, które rdzewieją

Odkręcenie śruby może być bardzo trudne ze względu na korozję. Powierzchnia żelaza koroduje i tworzy rdzę, gdy się utlenia. Problem polega na tym, jak usunąć zapieczoną śrubę. Zardzewiałe gwinty i nakrętki ("od wewnątrz") mogą powodować zakleszczanie się śruby przy próbie jej odkręcenia. Bardzo trudno jest usunąć rdzę z zamocowanej śruby, jeśli rośnie ona również na jej zewnętrznej stronie. Klucz nie jest w stanie dopasować się do nieregularnego kształtu skorodowanego elementu.

Ściągacze do śrub

Jak poluzować zapieczoną śrubę?

Czy znasz medyczną zasadę "primum non necere" (po pierwsze, nie szkodzić)? Okazuje się, że zasada ta jest przydatna również dla mechaników i majsterkowiczów! Podczas próby odkręcenia śruby możemy łatwo uszkodzić jej łeb, czyli "flick". Jest to coś, czego za wszelką cenę chcemy uniknąć.

Klucze warsztatowe

Stare śruby powinny być wolne od rdzy i innych zanieczyszczeń przed próbą ich odkręcenia. Ważne jest, aby używać klucza do odkręcania starej śruby. Przechylenie jej może spowodować uszkodzenie łba śruby, co może doprowadzić do większego problemu.

Klucz oczkowy jest lepszy od klucza płaskiego. Ma on więcej punktów styku ze śrubą i nie ześlizgnie się. Tutaj znajdziesz nasz wybór kluczy oczkowych. Możesz zminimalizować ryzyko uszkodzenia głowicy używając narzędzi wysokiej jakości. Aby poluzować zakleszczony element, możesz użyć klucza oczkowego do przytrzymania śruby (nakrętki) w miejscu.

Jak prawa fizyki mogą pomóc Ci poluzować starą śrubę

Polecamy lekcję fizyki, jeśli szukasz sposobu na poluzowanie starej śruby. Wiesz, że dłuższe ramię klucza spowoduje przyłożenie większej siły do śruby. Do przedłużenia klucza można użyć przedłużki. Możesz również zwiększyć moment obrotowy przyłożony do śruby, uderzając w nią kluczem, ale to nadal pozostawia otwarte na możliwość fumble. Uderzanie młotkiem w łeb śruby jest ryzykowną opcją. Ryzykujesz nie tylko uszkodzeniem łba śruby, ale także skorodowanych warstw.

Kolejną lekcją z fizyki jest to, że ciała kurczą się w niskich temperaturach. Warto zainwestować w preparaty chłodzące, aby zmniejszyć objętość śruby. Aby "powiększyć" lub poluzować nakrętkę należy ją podgrzać. Zaleca się stosowanie odzieży ochronnej przy użyciu opalarki do wykonania tego zadania. Można ją znaleźć tutaj.

Stare śruby

Jeśli nie zależy Ci na czasie, możesz nasmarować śruby naftą. Wprawdzie naftą można rozpuścić rdzę, ale jej działanie będzie powolne. Warto zaznaczyć, że istnieją specjalne preparaty penetrujące, ale po ich zastosowaniu trzeba odczekać kilka godzin.

Ostatni akapit ratunkowy dotyczy ściągaczy do śrub
Dużo mówiliśmy o tym, jak uniknąć urwania łba śruby. Co zrobić, gdy mleko jest już rozpryśnięte? Nie ma co się denerwować z powodu ułamanej główki. Jeśli jesteś w sytuacji awaryjnej, a główka została uszkodzona, możesz udać się do Ferpolu i zamówić wykrętaki do śrub. To ostatnia deska ratunku, gdy śruba się złamie.