Sprężarka śrubowa - zasada działania

Udostępnij

Sprężarka śrubowa jest typem maszyny, która spręża gaz poprzez zmniejszenie odległości pomiędzy pracującymi śrubami, od otworów ssawnych do otworów tłocznych. Wartość sprężania jest kluczowym czynnikiem przy projektowaniu takiej sprężarki. Musimy zadbać o to, aby element sprężający był wydajny. Oznacza to, że obudowa i śruby muszą być szczelne.

Każda sprężarka śrubowa powinna mieć kompaktowe wymiary i łagodny rozruch, który jest wolny od wibracji. Dzięki temu mogą być całkowicie pozbawione amortyzatorów sprężynowych. Jednak wiele urządzeń, które opierają się na pracy sprężarki śrubowej, posiada tłumiki drgań. Pochłaniają one drgania o wysokiej częstotliwości. Dotyczy to zwłaszcza sprężarek pracujących w wysokich zakresach prędkości.

Sprężarki śrubowe znalazły zastosowanie w przemyśle kolejowym. Zastąpiły one głośne sprężarki tłokowe. Są one również wykorzystywane w zastosowaniach przemysłowych do dostarczania sprężonego powietrza do instalacji.

Istnieją dwa rodzaje:

  • sprężarki bezolejowe,
  • Sprężarki smarowane olejem

Sprężarki, które nie wymagają oleju

Sprężarki bezolejowe sprężają powietrze poprzez zmniejszenie przestrzeni pomiędzy dwoma obracającymi się kołami, ale bez uszczelniania jej olejem. Sprężarki bezolejowe mają znacznie niższe ciśnienie tłoczenia niż sprężarki olejowe. Dlatego też sprężarki bezolejowe posiadają system wielu śrubowych elementów sprężających. Sprężarka ta jest idealna do zastosowań medycznych i farmaceutycznych, ponieważ nie zawiera żadnych cząsteczek oleju.

Sprężarki smarowane olejem

Sprężarki olejowe charakteryzują się wtryskiwaniem oleju do komory sprężania. Uszczelnia to przestrzeń między obracającymi się śrubami i chłodzi element sprężający. Działanie sprężarki olejowej rozpoczyna się od oddzielenia i przefiltrowania oleju ze sprężonego powietrza. Sprężone powietrze jest następnie chłodzone, filtrowane i w końcu wraca z powrotem do komory sprężarki. Sprężone powietrze, które opuszcza element sprężarki, zawiera olej, wodę i cząstki stałe. Cząstki te mogą mieć negatywny wpływ na jakość i wydajność na wylocie. Można je usunąć poprzez separację w cyklonie lub filtrację we wkładach filtracyjnych.

Zasada działania sprężarki śrubowej

  1. Filtr zasysa powietrze, które następnie przepływa przez specjalnie przygotowany i wyposażony w zawór regulacyjny regulator ssania. Może on być również regulowany w celu zaspokojenia zapotrzebowania na powietrze przez krótki okres czasu.
  2. Praca regulatora ssania może być sterowana przez jednostkę elektryczną. Jednostka ta jest ściśle połączona z przetwornikiem ciśnienia.
  3. Olej już przefiltrowany przez filtr uzupełnia sprężone powietrze.
  4. Wtrysk oleju stosowany jest do smarowania, uszczelniania i chłodzenia stopnia śrubowego.
  5. Mieszanina oleju i sprężonego tlenu w przestrzeniach pomiędzy wirnikami śrubowymi wytrąca większość oleju. Olej jest następnie pompowany do zbiornika separatora oleju.
  6. Dalej następuje przepływ powietrza przez filtr dokładny. Następnie przepływa do chłodnicy końcowej. Jest ono wtedy schładzane do temperatury o 10 stopni Celsjusza wyższej od temperatury otoczenia.
  7. Olej, który gromadzi się w separatorze oleju zostaje przepompowany przez rurę, aby dotrzeć do stopnia śrubowego.
  8. Termostat reguluje przepływ oleju przez chłodnicę.
  9. Czujniki odpowiedzialne za zanieczyszczenie znajdują się w filtrach oleju i ssania.

Sprężarki śrubowe mają tę zaletę, że są bardzo energooszczędne i można je dostosować do codziennego użytkowania. W tym celu stosuje się silniki o stałej lub zmiennej prędkości obrotowej. Pozwala to na precyzyjne sterowanie pracą i eliminację strat.

Sprężarki śrubowe znajdują zastosowanie w przemysłowych urządzeniach produkcyjnych oraz sprężarkach używanych w warsztatach lub laboratoriach. Znajdują one zastosowanie między innymi w przemyśle.

  • inżynieryjnym,
  • lotniczym i kosmicznym,
  • petrochemiczne,
  • elektronika,
  • morskie,
  • metalurgia,
  • przemysł spożywczy

Mogą być również stosowane w farmacji, medycynie i wojsku. Stojąc przed decyzją o zakupie sprężarki, wiele osób zastanawia się, czy powinna to być sprężarka śrubowa czy tłokowa. Nie zawsze jest to łatwa decyzja. O wyborze decydują oczekiwania przyszłego użytkownika.

Ważne jest, aby jasno określić m.in:

Kompresor jest tym, czym dla Ciebie jest moc.

- Jakiej wydajności sprężarki i jakiego ciśnienia roboczego potrzebujemy?

Możesz określić, jak dużo sprężarek będzie używanych każdego dnia i które maszyny będą zasilane z jaką częstotliwością.

Wszystko powinno być dokładnie tam, gdzie powinno.

Sprężarka śrubowa jest bardziej wytrzymała niż sprężarka tłokowa. Może być używana w sposób ciągły bez powodowania uszkodzeń i nie zepsuje się. Wytwarza mniej hałasu niż kompresor tłokowy, a jego poziom decybeli nie przekracza 63dB. Sprężarka śrubowa jest również droższa.