Skąd się bierze cena sprężarki?

Udostępnij

Marża i koszty technologii, pracy, transportu, reklamy i innych czynników mających znaczenie dla miasta mają największy wpływ na cenę sprężarek, niezależnie od tego, czy są one tłokowe, śrubowe czy łopatkowe. Porównanie produktów z Chin i Europy to miejsce, gdzie różnica w cenie jest najbardziej widoczna.

Wynika to z faktu, że chińska siła robocza i surowce są tańsze, a Chiny mają duże możliwości produkcyjne.

Pozwala to importerowi na zakup gotowych kompresorów od chińskich producentów. Sprężarki te mogą być pomalowane na kolor, zapakowane w karton i opisane przez kupującego przed wysłaniem ich do Polski kontenerami.

Taki kompresor sprzedaje się w Polsce po niższej cenie niż kompresory z UE, a marża dystrybutora jest również bardzo wysoka (100-300%). Brzmi świetnie.

Cena / jakość?

Chińska Republika Ludowa produkuje kompresory, które są tańsze i mają lepszą jakość wykonania. Mimo, że części i technologia są często kopiowane od innych producentów z całego świata, jakość sprężarek jest często niska. Tabliczka znamionowa sprężarki nie zawsze będzie wskazywała, że jest ona wyprodukowana w Chinach. Jeśli serce urządzenia zostało wyprodukowane w Chinach, a reszta w Polsce, może pojawić się napis Made In EU. Importer zazwyczaj sprzedaje kompresory azjatyckie pod własną marką poprzez swoich odbiorców hurtowych lub dystrybucję. Importerzy zapłacą więcej, aby otrzymać lepszy produkt.

Chińskie sprężarki najczęściej można spotkać na bazarach, w małych sklepach technicznych, a ostatnio także u coraz lepiej zaopatrzonych dostawców pneumatyki.

Dobrze dobrana sprężarka.

Cena zakupu jest tym, co importerzy uważają za najważniejsze. To pole pozwoli Ci konkurować z aukcjami internetowymi i innymi konkurentami. Znajdziemy wiele kompresorów o podobnych cenach, jeśli będziemy szukać według kryterium cenowego.

Aby podjąć najlepszą decyzję, musimy wiedzieć, ile dana sprężarka będzie nas kosztować w dłuższej perspektywie. Albo ile będzie kosztować wyprodukowanie jednego metra sześciennego sprężonego gazu. Jest wiele czynników, które mogą mieć na to wpływ, więc odpowiedzmy sobie na te pytania przed dokonaniem zakupu.

  • Jakie są warunki gwarancji?
  • Jak rozpatrywane są reklamacje?
  • Czy jest dostępny serwis?
  • Jaki jest koszt serwisu?
  • Jaki jest przewidywany okres użytkowania sprzętu?
  • Jaki jest średni czas oczekiwania na dostępność części?

Czy zakup "chińszczyzny" jest opłacalny finansowo?

Na to pytanie można odpowiedzieć precyzyjnie tylko wtedy, gdy zna się różnicę między ceną zakupu sprężarki a kosztami jej użytkowania. Co to jest cena zakupu? Koszt użytkowania to suma ceny zakupu, kosztów eksploatacyjnych (naprawy i części zamienne, materiały eksploatacyjne i usługi oraz koszt zużytej energii elektrycznej), obliczona w pewnym okresie czasu.

Perspektywa czasowa jest najważniejszym aspektem w tym wszystkim. Weźmy na przykład pod uwagę pierwszy miesiąc kosztów eksploatacji + prąd do pracy. Nie ma żadnych innych wydatków. Koszt eksploatacji sprężarki rośnie z czasem, a im mniej jej używasz tym niższa cena.

Mówiąc prościej, im dłużej sprężarka jest eksploatowana, tym mniejsze znaczenie ma jej koszt. Ważniejsze jest to, czy wymaga naprawy, ile energii zużywa i czy może ją wykonać my, czy ktoś inny.

Pierwsze dwa lata są łatwe. Wszystkie kompresory sprzedawane w Polsce objęte są 24 miesięczną gwarancją, a to oznacza, że jeśli coś się zepsuje, to producent/dystrybutor to naprawi. W rzeczywistości "chińska" sprężarka może być wymieniona na nową, jeśli ma wadę. Sprężarki śrubowe są również dostępne do naprawy.

Problemy zaczynają się w momencie wygaśnięcia gwarancji, która w przypadku kompresorów unijnych wynosi często ponad 24 miesiące. "Chińczyk", niezależnie od tego, czy ulegnie awarii od razu, czy jego naprawa będzie kosztowna, kończy swój żywot.

Dlaczego niektóre chińskie sprężarki są trudne do naprawy lub bardzo drogie?
Nasz serwis dowiedział się, że chińskie sprężarki zakupione dawno temu nie nadają się do naprawy z powodu braku części. Są one nienaprawialne, ponieważ ich naprawa nie jest ekonomicznie opłacalna.

Dlaczego taniej jest być droższym?

Chińska sprężarka może być dobrym wyborem, jeśli ktoś ma sprężarkę, której będzie używał tylko od czasu do czasu. Jeśli ktoś patrzy na kompresor, który będzie używany dłużej niż 24 miesiące, to może warto dowiedzieć się więcej o jego produkcji i eksploatacji. Sprzęt, którego eksploatacja w dłuższym okresie czasu kosztuje więcej, jest zazwyczaj tańszy w zakupie, ponieważ często jest tańszy w użytkowaniu.

Jest wiele powodów, dla których tak się dzieje.

  • Sprzęt niskiej jakości może prowadzić do przestojów, które mogą być bardzo kosztowne.
  • Problem z dopasowaniem części. Najczęściej spotykane elementy pneumatyczne w Europie mają gwinty calowe i części zgodne z normą europejską.
  • Niekoniecznie w Chinach. Dlatego, jeśli trzeba wymienić jakąś część (pompę, silnik lub zawory, wyłącznik ciśnieniowy, łączniki, zawór zwrotny lub rurę), powszechnie dostępne części nie będą pasować do chińskiej sprężarki. Można wykonać części na zamówienie, które są droższe.
  • Tanie sprężarki są mniej wydajne, co oznacza, że zużywają więcej energii elektrycznej do wytworzenia tej samej ilości powietrza.
  • Pompy tłokowe i moduły śrubowe tego typu sprężarek nie mają odpowiedników w Europie. Nie nadają się one również do regeneracji, ponieważ nie posiadają zestawów naprawczych. Awaria pompy może skutkować koniecznością jej wymiany. Dzieje się tak dlatego, że nie ma możliwości dopasowania dostępnych w handlu pomp do silników tych sprężarek. Awaria pompy = wymiana sprężarki.

Nawet jeśli części da się wymienić, to koszt firmy serwisującej jest taki, że właściciel sprężarki, który nie przepada za wydawaniem pieniędzy (dlatego najtańsza sprężarka...)), może czuć się zawiedziony, że nie zaoszczędził.
Jako doradca techniczny w dziedzinie pneumatyki często spotykam się z pytaniami typu: "Czy warto kupić tanią chińską sprężarkę?" Albo "Ale dlaczego mam wydać więcej, skoro sprężarka na rynku jest tańsza?". Gdy ktoś pyta o sprężarkę wyprodukowaną na terenie UE, "A dlaczego jest taka droga, skoro na rynku są tańsze?".