Jaka sprężarka jest najlepsza do klucza pneumatycznego?

Udostępnij

Klucz pneumatyczny to narzędzie, które może być używane zarówno przez profesjonalistów (np. warsztaty samochodowe), jak i amatorów. Może być używany do wymiany kół w samochodach lub do odkręcania śrub, które zostały zapieczone tak mocno, że jest to niemożliwe dla ludzkiego ciała.

Niezbędne jest posiadanie odpowiedniego kompresora do tego urządzenia. Aby system działał optymalnie, ważne jest, aby wybrać odpowiedni kompresor do klucza. Ważne jest, aby najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie "Dlaczego ten sprzęt jest niezbędny?" oraz "Gdzie stosuje się klucze pneumatyczne?".

Zastosowanie klucza pneumatycznego

Klucze pneumatyczne mogą być wykorzystywane do odkręcania i luzowania elementów obrotowych, takich jak tarcze, koła czy wały.

Stosuje się je do wymiany kół w samochodach. Z kluczem pneumatycznym tego typu operacje wykonuje się łatwo i szybko.

Jaki typ kompresora jest najlepszy dla klucza pneumatycznego?

Klucz pneumatyczny to doskonałe narzędzie dla każdego, kto posiada samochód i chce dokonywać w nim różnych napraw, ale także dla amatorów.

Dlaczego kompresor do narzędzi pneumatycznych jest niezbędny?

Klucz pneumatyczny wygląda prawie jak mała wiertarka. Jest zasilany sprężonym gazem poprzez wąż, który prowadzi do kompresora. Siła sprężonego powietrza jest zamieniana na energię mechaniczną, która umożliwia ruch końcówki narzędzia.

Osoby, które szukają wyposażenia do domowego warsztatu, często pytają, jak wybrać najlepszą sprężarkę.

Jakiej sprężarki użyć do klucza pneumatycznego?

Do zasilania narzędzi pneumatycznych, takich jak klucze pneumatyczne, niezbędny jest odpowiednio dobrany kompresor. Jest on niezbędny do prawidłowego działania całego układu zasilanego sprężonym powietrzem. Może to być zarówno kompresor śrubowy, jak i tłokowy. Każdy rodzaj kompresora sprawdza się w innych instalacjach.

Sprężarki śrubowe wykorzystywane są w aplikacjach, w których priorytetem jest ciągła praca. Wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle i dużych warsztatach wulkanizacyjnych, które obsługują koła samochodów ciężarowych lub maszyny przemysłowe. Sprężarki tłokowe lepiej sprawdzają się w mniejszych warsztatach, gdzie ciągły cykl pracy może nie być konieczny. To samo dotyczy kompresorów do użytku domowego.

Najważniejsze parametry kompresora do kluczy pneumatycznych

Wybierając kompresor do klucza pneumatycznego, należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • Moc silnika kompresora - do kluczy pneumatycznych zalecane jest stosowanie modeli o mocy 2,2, 3, 4 lub 7,5 kW.
  • Pojemność zbiornika powietrza - do prawidłowej pracy klucza pneumatycznego należy wybierać modele, które posiadają zbiornik o pojemności od 100 do 150 litrów, 200 litrów, 270 litrów lub 200 litrów. Wielkość zbiornika wpływa również na gabaryty i wagę urządzenia. Sprężarki do kluczy pneumatycznych mogą ważyć nawet do 176 kg.
  • Ilość powietrza, która jest emitowana z wylotu kompresora. Wartość ta może się różnić w zależności od modelu kompresora. Zaleca się, aby klucze pneumatyczne miały wydajność 300-400 litrów na godzinę.
  • Kompresor o odpowiedniej mocy i dużym zbiorniku jest niezbędny dla uzyskania maksymalnego momentu obrotowego i wydajności pracy. Specjaliści zalecają, aby zainwestować w co najmniej dwa do trzech kompresorów tłokowych. Zbiornik powinien mieć pojemność nie mniejszą niż 100 litrów.

Istnieją dwa rodzaje kompresorów, które mogą być używane z kluczem pneumatycznym: jednostopniowy (MK) i dwustopniowy (BK). Urządzenie umieszczone jest na specjalnym wózku wyposażonym w kółka, które ułatwiają jego przemieszczanie.